top of page
Barna Bedoe

Mit tegyünk és ne tegyünk bölcsességfog műtét után?

A bölcsességfog eltávolítása egy gyakori fogászati beavatkozás, amelyet általában akkor végeznek, ha a fogak nem megfelelően nőnek ki vagy ha komplikációkat okoznak az állkapocsban, illetve a többi egészséges nagyőrlő épségét veszélyeztetik. Bár a műtétet rutinszerűen végzik, fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mi történik a beavatkozás során, és hogyan kell gondoskodni a seb megfelelő gyógyulásáról.


bölcsességfog eltávolítása


Mi történik egy bölcsességfog műtét során? Fáj a bölcsességfog műtét?


A bölcsességfog eltávolítása előtt a fogorvos részletesen megvizsgálja a fogak helyzetét és állapotát. A beavatkozás során helyi érzéstelenítést alkalmaznak, hogy a páciens ne érezzen fájdalmat. 


A fogorvos általában egy kis bemetszést végez az ínyen, hogy hozzáférjen a foghoz. Ezután eltávolítja a bölcsességfogat, amely lehet, hogy darabolást igényel, ha a fog teljes egészében nem emelhető ki. Miután a fogat eltávolították, a fogorvos varratokat helyezhet el, amelyek segítenek a seb zárásában és a gyógyulás elősegítésében.


problémát okozó bölcsesség fog

Az eltávolítást követően a szájsebész arra kéri a pácienst, hogy legalább 20-30 percig harapjon egy gézcsomóra, amely segít a sebből távozó vérzés csökkentésében. Amennyiben a gézlapok eltávolítását követően is intenzívebb vérzést tapasztalunk az első napban, nyugodtan pótolhatjuk a gézlapot patikában vásárolt steril kötszerrel.


A bölcsességfog eltávolítás nem fájdalmas. A keletkező seb miatt azonban 3-4 napig fokozatosan enyhülő fájdalmat érezhetünk. A fájdalomra javasolt fájdalomcsillapító készítmények alkalmazása.


 A varratszedésre egy héttel a beavatkozást követően kerül sor.


Hogyan kell kezelni a bölcsességfog műtét után keletkező nyitott sebet?


A bölcsességfog eltávolítása után a seb megfelelő gondozása elengedhetetlen a gyors és komplikációmentes gyógyulás érdekében. 


Az első 24 órában nagyon fontos, hogy kerüljük a sebet érintő tevékenységeket, mint például a szívószál használata, a seb szívogatása vagy a kemény, ropogós ételek fogyasztása, amelyek irritálhatják a sebet. 


A fogorvos által javasolt öblögetést követően fontos a szájhigiénia fenntartása, de kerülni kell a túlzott erővel történő öblítést vagy fogmosást illetve szájzuhany használatát, hogy ne sértsük meg a sebet.


Az arc rövid ideig történő jegelése segíthet csökkenteni a duzzanatot és a fájdalmat az első néhány napban. 


Javasolt a fej megemelt helyzetben tartása alvás közben, hogy elkerüljük a túlzott vérkeringést a seb környékén, ami fokozhatja a vérzést. A beavatkozást követő első 1-2 napban még tapasztalhatunk némi vér szivárgást. Ettől nem kell megijedni, ez teljesen természetes jelenség.


Milyen ételeket és italokat ehetünk és ihatunk a beavatkozást követő hetekben?


A műtét után lágy és könnyen fogyasztható ételek ajánlottak, mint például a pürék, levesek, főtt zöldségek és burgonyapüré. 


Fontos, hogy elkerüljük a túl forró, fűszeres vagy ropogós ételeket, mivel ezek irritálhatják a sebet és lassíthatják a gyógyulási folyamatot.


A szénsavas és alkoholos italok fogyasztása, dohányzás szintén kerülendő, mivel ezek károsíthatják a sebet, illetve elősegíthetik a fertőzés kialakulását.


Ezen kívül érdemes 3-4 napos böjtöt tartani a tejtermékek tekintetében is.


Mi számít jó ütemű gyógyulásnak és mik a felülfertőződés tünetei?


A bölcsességfog eltávolítása után normális, ha enyhe fájdalmat és duzzanatot tapasztalunk, amely fokozatosan csökken az első héten. Jó ütemű gyógyulásnak számít, ha a fájdalom és a duzzanat naponta csökken, a seb fokozatosan záródik és a páciens képes fokozatosan visszatérni a normál étrendhez és életmódhoz.


A felülfertőződés jelei közé tartozik a fokozódó fájdalom, amely nem csökken a beavatkozást követő napokban, a fokozott duzzanat, bűzös szag vagy váladékozás a sebből, valamint a láz vagy általános rossz közérzet. Ha ezek a tünetek jelentkeznek, azonnal forduljunk fogorvoshoz, mivel a fertőzés kezelésére szükség lehet antibiotikumra vagy további beavatkozásra.


Milyen esetekben keressük fel újra fogorvosunkat?


Bölcsességfog műtét után érdemes felkeresni a fogorvost, ha a fájdalom intenzív marad vagy fokozódik, ha a seb körül jelentős duzzanat alakul ki, vagy ha vérzés nem áll el a műtét után 24 órával. 


Ezen kívül, ha a fent említett fertőzés tüneteit tapasztaljuk, ne késlekedjünk a fogorvos felkeresésével. Fontos, hogy bármilyen rendellenesség esetén konzultáljunk szakemberrel, hogy elkerüljük a súlyosabb komplikációkat.


A fentiek alapján láthatjuk, hogy a bölcsességfog eltávolítása egy gyakori, de figyelmet igénylő beavatkozás. A megfelelő utógondozás, a seb helyes kezelése és a szigorúan betartott étrend elengedhetetlen a gyors és komplikációmentes gyógyulás érdekében. 


Figyeljünk oda testünk jelzéseire és ne habozzunk újra felkeresni fogorvosunkat, ha bármilyen problémát tapasztalunk. A gondos ápolás és az időben történő szakmai segítségnyújtás a kulcsa annak, hogy hamar visszatérhessünk a normális életvitelhez.


bottom of page