top of page
Barna Bedoe

Mire ügyeljünk ideiglenes tömés esetén? Normális a fogérzékenység, fájdalom?

Az ideiglenes tömés egy fontos fogászati beavatkozás, amelyet a fogorvosok akkor alkalmaznak, ha a fogat még nem lehet véglegesen kezelni, de valamilyen átmeneti megoldásra van szükség a fog és a környező szövetek védelme érdekében. Ebben a cikkben összefoglaljuk, mire kell figyelnünk, ha ideiglenes töméssel élünk és miért lehet bizonyos esetekben normális a fogérzékenység vagy a fájdalom.



ideiglenes tömés


Mikor alkalmaznak a fogorvosok ideiglenes tömést?


Az ideiglenes tömés alkalmazására számos helyzetben szükség lehet. Leggyakrabban akkor használják, ha a fog végleges kezelése több lépésben történik. Például, ha gyökérkezelésre kerül sor, az első lépésben a fogorvos eltávolítja a fertőzött fogszöveteket, és ideiglenes tömést helyez a fogba, hogy megóvja azt a további fertőzéstől és fájdalomtól, amíg a végleges tömés el nem készül. 


ideiglenes fogtömés mikor


Ugyancsak szükség lehet ideiglenes tömésre akkor is, ha a fogorvosnak egy laborban elkészülő végleges pótlásra (például inlay vagy korona) kell várnia, vagy ha a páciens számára időt szeretnének adni a fog állapotának megfigyelésére, mielőtt a végleges kezelést elvégzik.


Fájhat-e az ideiglenes tömés?


Az ideiglenes tömés beültetése után néhány páciens tapasztalhat érzékenységet vagy fájdalmat. Ennek több oka is lehet. Az egyik leggyakoribb ok, hogy a fogban még mindig gyulladás van jelen, vagy a fogszövetek még nem nyugodtak meg teljesen a beavatkozás után. 


Az érzékenység leginkább hideg vagy meleg ételek, italok fogyasztásakor jelentkezhet, de néha spontán is felléphet. Ez az érzékenység általában enyhe és néhány napon belül elmúlik. Ha azonban a fájdalom fokozódik vagy tartósan fennáll, érdemes felkeresni a fogorvost, mert előfordulhat, hogy fertőzés alakult ki, amely antibiotikumos kezelést is igényelhet.


Meddig maradhat bent az ideiglenes tömés és mi a teendő, ha véletlenül kiesett?


Az ideiglenes tömés általában néhány naptól néhány hétig tartó időszakra kerül a fogba, attól függően, hogy mennyi idő szükséges a végleges kezelés elvégzéséhez. 


Fontos, hogy betartsuk a fogorvos utasításait a visszatérési időponttal kapcsolatban, mert az ideiglenes tömés nem nyújt ugyanolyan védelmet, mint a végleges megoldás és hosszabb távon nem is olyan tartós.


Ha az ideiglenes tömés véletlenül kiesik, a lehető leghamarabb fel kell keresni a fogorvost. Addig is próbáljunk meg elkerülni bármilyen étel vagy ital fogyasztását azon az oldalon, ahol a tömés kiesett, mert a fog most még inkább ki van téve a fertőzések és sérülések kockázatának. 


Mit ehetünk és ihatunk, amíg az ideiglenes tömés bent van?


Az ideiglenes töméssel rendelkező fogat óvatosan kell kezelni, hogy megelőzzük a sérülését vagy kiesését. Ajánlott puhább ételeket fogyasztani azon az oldalon, amelyek nem igényelnek túlzott rágást. Kerüljük a kemény, ropogós vagy ragacsos ételeket, mint például a diófélék, kemény cukorkák, vagy karamell, amelyek károsíthatják a tömést. 


Italok tekintetében az ideiglenes tömés esetén fontos elkerülni a túl forró vagy túl hideg italokat, mivel ezek fokozhatják a fogérzékenységet. A szénsavas és savas italok (pl. üdítők, citruslevek) szintén kerülendők, mivel ezek károsíthatják a tömés körül lévő fogzománcot.


Az ideiglenes tömés tehát egy átmeneti megoldás, amely megvédi a fogat a végleges kezelés előtt. Fontos, hogy figyeljünk a fogorvos utasításaira és ügyeljünk a tömés megfelelő gondozására. 


Bár enyhe érzékenység vagy fájdalom előfordulhat, ez általában normális és hamar elmúlik. Ha a tömés kiesik, vagy a fájdalom fokozódik, azonnal forduljunk fogorvoshoz. A megfelelő étrend és az óvatos bánásmód segít abban, hogy a tömés megőrizze funkcióját a végleges kezelésig, és elkerüljük a további komplikációkat.


Foglaljon időpontot 12. kerületi fogorvosi rendelőnkben szűrővizsgálatra, dentálhigiéniai és fogmegtartó kezelésekre.


bottom of page