A fogászati kezelésekről és problémákról sokféle tévhit kering az emberek körében, amelyek félrevezetőek és sokszor megakadályozzák a pácienseket abban, hogy még időben fogorvoshoz forduljanak .
Ebben a cikkben összegyűjtöttünk 15 gyakori tévhitet, hogy jobban megértsük a fogaink egészségével kapcsolatos problémákat és tényeket.
1. “Csak akkor kell fogorvoshoz menni, ha fáj a fogam.”
Valójában a rendszeres kontrollvizsgálat fontos a problémák megelőzése érdekében. A fogszuvasodás vagy az ínybetegség gyakran fájdalommentesen kezdődik, ezért érdemes fél évente felkeresni a fogorvost, hogy időben elcsípjük az esetleges problémákat.
2. “A fogfehérítés károsítja a fogakat.”
Ha a kezelést szakszerűen végzik, a fogfehérítés biztonságos, és nem károsítja a fogzománcot.
A fogfehérítésről korábban írtunk egy részletes cikket, ami segíthet ezeknek a félelmeknek a legyőzésében is.
3. “Az ínyvérzés normális, ha alaposan mosom a fogam.”
Az ínyvérzés a gyulladás jele lehet, amelyet a nem megfelelő szájhigiénia okoz. Fontos, hogy rendszeresen használjunk fogselymet, hogy a nehezen hozzáférhető területekről is el tudjuk távolítani a lepedéket, amely később fogkő képződéshez majd fogszuvasodáshoz vezethet.
4. “A tejfogakat nem kell kezelni, mert úgyis kiesnek.”
A tejfogak fontos szerepet játszanak a végleges fogak helyének fenntartásában. A tejfogak idő előtti elvesztése fogtorlódást és egyéb problémákat okozhat a maradandó fogaknak.
5. “A fogpótlások csak esztétikai okokból szükségesek.”
A fogpótlások nemcsak a mosoly megjelenését javítják, hanem a rágás és a beszéd funkcióját is helyreállítják, valamint megelőzik a további fogászati problémákat. Kíváncsi arra, hogy milyen fogpótlási lehetőségek elérhetőek ma Magyarországon?
Olvassa el kapcsolódó blog cikkünket:
6. “A fogtömés örökké tart.”
Még a legjobb minőségű fogtömések sem tartanak örökké. Idővel elhasználódhatnak, és cserére szorulhatnak. A rendszeres fogászati szűrővizsgálatokon ezek a problémák könnyen felismerhetőek, így még azelőtt kezelhetőek a fogak, hogy gyökérkezelésre vagy más beavatkozásra lenne szükség.
7. “A fogkő eltávolítása károsítja a fogakat.”
Éppen ellenkezőleg, a fogkő eltávolítása elengedhetetlen az ínygyulladás megelőzéséhez és a fogak egészségének fenntartásához.
Az viszont tény, hogy a fogkő otthoni, nem szakember által történő eltávolítása okozhat íny és fogzománc károsodást, amely később a fogak szuvasodásához, fogérzékenységhez vezethet. Ezért a fogkőeltávolítást és fogpolírozást mindig fogorvosi rendelőben végeztessük el, lehetőleg a rendszeres, fél évenként fogászati szűrővizsgálat alkalmával.
Kapcsolódó cikkünk:
8. “Ha a fogam nem fáj, nem lehet szuvas.”
A fogszuvasodás kezdeti stádiumai gyakran tünetmentesek, ezért érdemes rendszeresen ellenőriztetni a fogakat.
Nem egy olyan esettel találkoztunk már, ahol csak góckutatás során derült ki a gyulladás, illetve az, hogy komolyabb beavatkozást igénylő probléma van a foggal.
A panoráma röntgen készítésekor a páciens még nem érzett fájdalmat, nem volt panaszos a fog, mégis más területeken tüneteket okozott.
9. “A foghúzás mindig szükséges a bölcsességfogaknál.”
A bölcsességfogak eltávolítása csak akkor szükséges, ha azok helyhiány miatt nem tudnak rendesen kibújni vagy egészségügyi problémát okoznak.
10. “A cukormentes üdítők nem károsítják a fogakat.”
Bár a cukormentes üdítők nem tartalmaznak cukrot, a bennük lévő savak mégis károsíthatják a fogzománcot, és hosszú távon fogérzékenységet vagy szuvasodást okozhatnak ezért nem árt mértékkel fogyasztani őket és inkább a csapvizet, mentes vizeket előnyben részesíteni.
11. “A gyökérkezelés miatt könnyebben törik majd a fogam.”
A tévhit, miszerint a gyökérkezelés miatt könnyebben törik a fog, széles körben elterjedt, ám nem teljesen megalapozott. Bár a gyökérkezelés valóban hatással lehet a fogak szerkezetére, a megfelelő kezeléssel és utógondozással elkerülhető a fogak törése.
Bár a gyökérkezelt fogak szerkezete megváltozhat, ez nem jelenti azt, hogy automatikusan törékennyé válnak. A modern fogászati eljárások és technológiák lehetővé teszik a fogak megerősítését és védelmét például korona vagy pedig inlay/onlay betétek felhelyezésével.
Kapcsolódó cikkeink:
12. “Az íny visszahúzódása természetes az öregedéssel és az kor előrehaladtával elkerülhetetlen folyamat a fogvesztés.”
Bár az ínyvisszahúzódás gyakrabban fordul elő idős korban, nem természetes folyamat, és az ínybetegség jele lehet, amely kezelést igényel.
Az idősödés pedig önmagában nem okoz fogvesztést. Megfelelő szájhigiéniával és rendszeres fogorvosi ellátással az idős emberek is megőrizhetik természetes fogaikat.
13. “A fogérzékenység mindig a fogszuvasodás jele.”
Bár a fogszuvasodás is okozhat érzékenységet, gyakran a fogzománc elvékonyodása, a visszahúzódott íny, vagy akár egy hibás tömés is állhat a háttérben.
14. “A fehér fogak biztosan egészségesek.”
A fogak színe nem feltétlenül jelenti azt, hogy egészségesek. A fehér fogak is lehetnek szuvasak vagy érzékenyek. A fogak egészsége a fogíny állapotán, a lepedékképződésen és más tényezőkön is múlik.
Az ember természetes fogszínét számos tényező befolyásolja, amelyek genetikai, biológiai és környezeti hatásokból erednek. Bár a fehér fogakat gyakran tekintik az egészség és szépség jeleinek, a fogak természetes árnyalata egyénenként eltérő és nem feltétlenül tükrözi a fogak állapotát.
15. “A fogszabályozás csak gyerekeknek való.”
Manapság egyre több felnőtt dönt a fogszabályozás mellett, hiszen nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi előnyei is vannak, például a harapás korrekció vagy a fogak megfelelő tisztíthatósága.
Bízunk benne, hogy sok tekintetben sikerült tiszta vizet öntenünk a pohárba. Amennyiben aktuálissá vált a fogászati szűrővizsgálat vagy más fogászati problémával kapcsolatban szeretne konzultálni velünk, foglaljon bátran időpontot budapesti, XII. kerületi rendelőnkbe!